دکتر ثمری: اختصاص ۳ آزمایشگاه برای آزمایش‌های میدان نفتی کرنج

تاریخ خبر : ۱۱:۱:۱ ۱۳۹۷/۱۱/۲

داود ثمری در گفتگو با خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، اظهار کرد: بعد از واگذاری میدان نفتی کرنج به دانشگاه آزاد اسلامی قرار بود که میدان نفتی دوم هم واگذار شود، اما متأسفانه تاکنون اين اتفاق نيفتاده است و به هيچ يک از ۹ دانشگاهي که قرارداد نفتي داشتند، ميدان نفتي دوم واگذار نشده است.

مدیرکل توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد:  میدان نفتی دوم ميدان سلمان در نزديکي جزيره لاوان در دريا قرار دارد. وزارت نفت بايد تصميم جدي در اين باره بگيرد و دومي را نيز سريع‌تر به دانشگاه‌ها واگذار کند.

ثمری ادامه داد: از آنجایی که نحوه قراردادها عوض شد، کمی وقفه در این امر اتفاق افتاد اما دانشگاه آزاد همپای ساير دانشگاه‌ها در قالب قراردادهاي جديد و تخصصي پيش مي‌رود.

وی بیان کرد: میدان نفتی کرنج به واحد علوم و تحقیقات واگذار شده است و پژوهشگران این دانشگاه در آنجا کار مي‌کنند و پروژه با قدرت پيش مي‌رود.

مدیرکل توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی درباره علت وقفه در اجرای قراردادهای نفتی دانشگاه‌ها اضافه کرد: قرارداد نفتي کار بزرگي بود و اول با سرعت زيادي پيش رفت. در ادامه مسير، شيوه قراردادها تغيير کرد و نتيجه‌‌محور شد. به همين دليل مدتي طول کشيد تا اين قراردادها براي دانشگاه‌ها تبيين شود ولي الان دانشگاه‌ها خوب پيش مي‌روند.

ثمری افزود: اکنون فاز اول قرارداد‌ها که شناخت مخزن بود به اتمام رسیده و وارد مرحله آزمایشگاهی شده‌ایم. در دانشگاه آزاد سه آزمایشگاه در واحدهاي اميديه، قشم و علوم و تحقيقات در حال انجام آزمايش‌هاي لازم هستند.