دکتر رنجبر در مراسم رونمایی از طرح پایش آزاد: طرح پایش آزاد تحول عظیمی در نظام آموزش عالی کشور ایجاد می‌کند

تاریخ خبر : ۱۷:۱۱:۳۲ ۱۳۹۷/۹/۷

دکتر رنجبر در مراسم رونمایی از طرح پایش آزاد:

طرح پایش آزاد تحول عظیمی در نظام آموزش عالی کشور ایجاد می‌کند

تصویر مطلب طرح پایش آزاد تحول عظیمی در نظام آموزش عالی کشور ایجاد می‌کند

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، مراسم رونمایی از طرح پایش آزاد (پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه‌ای دانشگاه آزاد اسلامی) با حضور دکتر علی اکبر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنا و دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز در سازمان مرکزی برگزار شد.

دکتر بیژن رنجبر معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در این مراسم گفت: طرح پایش آزاد تحول عظیمی در نظام آموزش عالی کشور ایجاد می‌کند و اتفاق بسیار مبارکی است که در دانشگاه‌ها خواهد افتاد. این برنامه در دانشگاه آزاد اسلامی با هدایت و راهبری دکتر ولایتی و دکتر طهرانچی پیش می‌رود.

وی افزود: شناسایی مسائلی که در حوزه‌های مختلف علم و فناوری کشور دارای اولویت هستند و ارائه سیاست‌ها و برنامه‌های راهبردی هدفمند در راستای حل مسائل کشور از اهداف طرح پایش آزاد است. تحقق این ضرورت مستلزم ایجاد یک بستر شبکه ای در سطح ملی متشکل از نخبگان، محقق و پژوهشگران در عرصه‌های مختلف علم و فناوری است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ضروری است سیاست‌ها و الگوها با شاخص‌های فرهنگ و جامعه اسلامی ایرانی هماهنگی و قابلیت پیاده سازی در بستر تمدن ایرانی اسلامی را داشته باشد، خاطرنشان کرد: الگوهای ارائه شده باید متناسب با چارچوب ارزش‌های انقلاب اسلامی و شرایط بومی کشور باشد و رفع مسائل بنیادی کشور را در حوزه‌های مختلف علم و فناوری و نوآوری دنبال کند.

وی اظهار داشت: علیرغم رشد چشمگیر تحصیلات تکمیلی در نظام آموزشی کشور، حوزه پژوهش دچار سردرگمی و عدم کارآیی است. در حوزه پژوهش متاسفانه راهبرد و برنامه مشخصی وجود ندارد و علیرغم سرمایه گذاری‌های عظیمی که در این حوزه صورت گرفته، امکان تولید دانش افزوده همگرا و ثروت ملی از پژوهش‌ها وجود ندارد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: در یک مدل دانشگاهی آموزش محور در کشور، هیات علمی با یک برنامه درسی مشخص در چارچوب نظام آموزشی و قوانین و مقررات حرکت می‌کند، اما در پژوهش برنامه منسجم علمی که اعضای هیات علمی و دانشجویان ذیل آن فعالیت کنند، وجود ندارد.

دکتر رنجبر با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگ ترین دانشگاه کشور با پشتوانه حدود 14 هزار استاد و نیم میلیون دانشجوی تحصیلات تکمیلی، می‌تواند با بهره مندی از گسترده ترین شبکه علمی محققان و پژوهشگران و با پایبندی به نظام مقدس جمهوری اسلامی، به عنوان یک سازمان مشورتی و اتاق فکر عمل کند، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با اشتراک گذاری ظرفیت‌های ملی نخبگان می‌تواند ارزیابی دقیقی از آسیب‌ها و معضلات داشته و الگوهای مناسبی را برای حل آنها ارائه کند.

وی افزود: طرح پایش آزاد که در واقع پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای دانشگاه آزاد اسلامی است، با در نظر گرفتن فقدان برنامه‌های پژوهشی و با هدف ارائه پژوهش‌های موثر در نظام آموزش عالی کشور، برای حل مشکلات و چالش‌های موجود در حوزه‌های اقتصادی، نوآوری، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی با استفاده از پتانسیل اعضای هیات علمی و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی طراحی شد.

دکتر رنجبر با بیان اینکه قرار است بر روی 40 موضوع اصلی کشور کار کنیم، گفت: در سال گذشته 8 چالش ملی را مورد بحث و بررسی قرار دادیم که خروجی آنها بیش از 5 هزار برنامه پژوهشی در حوزه‌های مختلف حمل و نقل، اعتیاد، محیط زیست، مدیریت بحران، تربیت بدنی و... بود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: در گام نخست سعی داریم چالش‌های کشور را به موضوعات پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری دانشجویان به صورت منسجم و هدفمند تبدیل کنیم. در واقع نظام موضوعات مبتنی بر سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام و برنامه‌های توسعه ای کشور و اسناد بالادستی است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که دانشگاه آزاد اسلامی بتواند گام موثری در هدفمند کردن پژوهش‌ها در حل معضلات کشور بردارد و الگویی برای نظام آموزش عالی کشور باشد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی رسمی دانشگاه آزاد اسلامی